Geç boşalma veya boşalamama problemi nasıl giderilir.

Geç boşalma veya boşalamama problemi çiftler arasında huzursuzluğa sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Erkeğin ilişki sırasında bir türlü boşalamayarak orgazma ulaşamaması veya çok geç ulaşması partneri için acılı bir süreç oluşturabilir. Uzun süreli vajinal ilişki nedeni ile kuruyan kadın cinsel organı acı ve yanma hissine sebep verebilmektedir.

Boşalamama sorununun temeline indiğimizde büyük çoğunlukta antidepresan benzeri ilaç kullanımları ile karşılaşmaktayız. Seratonin hormonu ile ilişkili olan antidepresan ilaçlar kişinin normaline göre yedi kat daha geç boşalmasına veya boşalamamasına sebep olabilir.

Bazı hormonal bozukluklarda geç boşalma veya boşalamama durumuna sebep olabilmektedir. Testestoron veya prolaktin seviyesi bunların başlıca nedenidir.

Bahsi geçen rahatsızlıklar için bir diğer temel sebebi psikolojik durum oluşturmaktadır. Kişinin geçmişte yaşamış olduğu cinsel travmalar, kendisini zevk almaya layık görmeme, korku gibi hisler bu rahatsızlıkta sıkça karşımıza çıkan psikolojik sebepler olarak görülmektedir. Bireyin yaşadığı psikolojik durumların neticesi olarak karşımıza çıkan geç boşalma sorunu ancak psikolojik destek ile aşılabilir.

Boşalma ile ilgili problemlerin çözümü için ilaç tedavisi veya psikiyatrik destek kullanılmaktadır. Sorunu kökten çözebilmek için sorunun temeline inilmesi elzemdir. Konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, hormonal sorunlardan kaynaklanan rahatsızlığın diğerlerine nazaran çok daha kolay çözüme kavuşturulabildiğini ortaya koymaktadır. Psikolojik sebeplerden dolayı geç boşalma veya boşalamama durumu yaşayan kişinin durumuna göre tedaviye cevap verme hali değişkenlik göstermektedir.